SKU: WPOP120U-WCSBCREM2
100% secure payments
Industry leading quality
"Maxlite
Full case qty = 1
The new generation of WallMax Open Face LED Wall Packs provides flexibility for distributors and contractors with field-selectable CCTs wattages (55W and 120W models) and field-installable controls. The housing has been enlarged to cover HID fixture footprints and accommodate battery backup in all sizes. The Wall Packs feature-controls-ready receptacle compatible with c-Max controls. The simple plug-and-play sensor receptacle enables c-Max control nodes to be added at the time of installation or in the future. as well as allowing for future control upgrades without changing the fixture. The receptable is located at the bottom of the fixture and looks through-window which minimizes the impact on the fixture aesthetics. -cover is included to hide the window when controls are not used.
Specifications
Brand Maxlite Manufacturer Part Number WPOP120U-WCSBCREM2
Manufacturer Code 106130 UPC Code #767627013980
GTIN #767627013980 Technology LED
Case Pack 1 Equivalent Watts 750W Metal Halide