Floodmax Small 30W 120-277V Narrow 4000K Bronze With Trunnion Swivel And Button Photocell (FMS30UN-40BTSPC) Maxlite 14101497
SKU: FMS30UN-40BTSPC
100% secure payments
Industry leading quality
"Maxlite
Full case qty = 1
Maxlite 14101497 Floodmax Small 30W 120-277V Narrow 4000K Bronze With Trunnion Swivel And Button Photocell (FMS30UN-40BTSPC)
The FloodMax family of fixtures combines performance and design in-value package. It is available in-sizes and-wattages ranging from 20W-310W. The smaller sizes come with threaded adjustable knuckle slipfitter or-trunnion. The larger sizes come with either-2 3/8 Inch adjustable knuckle slipfitter or-trunnion. Typical applications include general area lighting facade landscape as well as signage.
Specifications
Brand Maxlite Manufacturer Part Number FMS30UN-40BTSPC
Manufacturer Code 14101497 UPC Code #767627251443
GTIN #767627251443 Technology LED
Case Pack 1 Equivalent Watts 150W Metal Halide/High Pressure Sodium