Floodmax Large 120W 120-277V Wide 4000K Bronze With Slipfitter Knuckle Mount-7-Pin Receptacle 10Kv Surge Suppressor (FML120UW-40BSKPR7) Maxlite 14101554
SKU: FML120UW-40BSKPR7
100% secure payments
Industry leading quality
"Maxlite
Full case qty = 1
Maxlite 14101554 Floodmax Large 120W 120-277V Wide 4000K Bronze With Slipfitter Knuckle Mount-7-Pin Receptacle 10Kv Surge Suppressor (FML120UW-40BSKPR7)
The FloodMax family of fixtures combines performance and design in-value package. It is available in-sizes and-wattages ranging from 20W-310W. The smaller sizes come with 1/2 Inch threaded adjustable knuckle slipfitter or-trunnion. The larger sizes come with either-2 3/8 Inch adjustable knuckle slipfitter or-trunnion. Typical applications include general area lighting facade landscape as well as signage.
Specifications
Brand Maxlite Manufacturer Part Number FML120UW-40BSKPR7
Manufacturer Code 14101554 UPC Code #767627252013
GTIN #767627252013 Technology LED
Case Pack 1 Equivalent Watts 400W Metal Halide/High Pressure Sodium