Fieldmax High Output LED Flood 515W 347-480V NEMA 5X5 5700K Bronze Yoke Mount (FL-SR515H5557BYK) Maxlite 103791
SKU: FL-SR515H5557BYK
100% secure payments
Industry leading quality
"Maxlite
Full case qty = 1
Maxlite 103791 Fieldmax High Output LED Flood 515W 347-480V NEMA 5X5 5700K Bronze Yoke Mount (FL-SR515H5557BYK)
FieldMax(TM) High Output Flood Lights deliver maintenance-free high quality lighting for sports and recreational fields and other large outdoor spaces FieldMax LED luminaires provide bright uniform light with precise beam angles that optimize safety and visibility for athletes employees and spectators. Delivering exceptional efficacy up to 180 lumens per watt the series is available in three wattages to replace metal halide fixtures from 750W to 1500W.
Specifications
Brand Maxlite Manufacturer Part Number FL-SR515H5557BYK
Manufacturer Code 103791 UPC Code #767627905735
GTIN #767627905735 Technology LED
Case Pack 1 Equivalent Watts 1500W Metal Halide/High Pressure Sodium