Parking Garage Canopy Fixtures - CP Series - 40 Watt - 4,290 Lumens [CP40AUTC50B]
SKU: CP40AUTC50B
100% secure payments
Industry leading quality
  • Delivered Lumens (lm): 4,290
  • Color Rendering Index (CRI): 84
  • Color Temperature (CCT): 5,000
  • Equivalent Wattage: 175W MH
  • 25W replaces up to 150 watt metal halide
  • 40W replaces up to 175 watt metal halide
  • 55W replaces up to 250 watt metal halide
  • Universal 120- 277V operation
  • Maintenance free and constructed without any hazardous materials
  • Dusk-to-dawn and occupancy sensor compatible
  • Greater than 100,000 hour L70 lifetime at TM-21 standards, 25°C